21. Park Jurajski i Kopalnie Krzemienia

Wulkanodon

Zobacz zdjęcie w pełnych wymiarach Wulkanodon (Vulcanodon karibaensis) "wulkaniczny ząb z okolic zapory Kariba"

 • długość: ok. 7 m
 • masa ciała: ok. 1 t
 • wczesna jura (ok. 200 mln lat temu)
 • Zobacz zdjęcie w pełnych wymiarach Wulkanodon (Vulcanodon karibaensis)

  Wulkanodon był najstarszym przedstawicielem zauropodów (Sauropoda) - to podrząd dinozaurów z rzędu dinozaurów gadziomiednicznych (Saurischia), grupy, do której należały największe zwierzęta lądowe jakie żyły na Ziemi. W szkielecie wulkanodonów doszukano się też cech nawiązujących do prymitywniejszych, triasowych prozauropodów.

  Zobacz zdjęcie w pełnych wymiarach Wulkanodon (Vulcanodon karibaensis)

  Wszystkie były roślinożerne, a ich pożywienie stanowiły miękkie części drzew, np. liście, po które mogły sięgać dzięki niezwykle długiej szyi, a mogły też stawać na tylnych kończynach. Miały małe głowy na bardzo długich szyjach i długie ogony jako przeciwwaga dla ich szyj. Zęby stępione słupkowate lub łopatkowate, najczęściej rzadko rozmieszczone. Zwykle poruszały się stosunkowo powoli na czterech grubych słupowatych, pięciopalczastych nogach o palcach silnie skróconych z tępymi pazurami występującymi tylko na 1 palcu przednich kończyn i 1, 2 i 3 palcu kończyn tylnych. Nozdrza były przesunięte daleko ku tyłowi, umieszczone w górnej części czaszki, czasami bardzo blisko oczu.

  Zobacz zdjęcie w pełnych wymiarach Wulkanodon (Vulcanodon karibaensis)

  Skamieniałe kości wulkanodona zostały odkryty w pobliżu kanionu Kariba, którym płynie rzeka Zambezi, w skałach powstałych z popiołów wulkanicznych. Ząb, do którego nawiązuje nazwa, w rzeczywistości należał do mięsożercy, który ucztował na zwłokach roślinożernego olbrzyma. Wulkanodon jest jedynym zauropodem opisanym z czasów, kiedy podobne zwierzęta zostawiały swe ślady w świętokrzyskim Sołtykowie.

  Jeśli masz pytania napisz na e-mail lub zadzwoń: tel. (0-41) 378 10 71; tel kom.(0) 501 672 290

  Copyright © 2003 by Agencja Turystyczna Tramp, Busko Zdrój. Wszelkie prawa zastrzeżone.