Sandomierz

Ratusz

 

Sandomierski ratusz - jest jednym z najpiękniejszych ratuszy renesansowych w Polsce. Wzniesiony po najeździe Litwinów i spaleniu miasta w 1349 r. Był pierwotnie gotycką budowlą na planie kwadratu zwieńczoną wysoką, ośmioboczną wieżą.  

 

Z tej gotyckiej budowli zachowala się głównie ściana południowa z kamiennymi narożami. W XVI w. ratusz został rozbudowany na planie wydłużonego prostokąta, a następnie zwieńczony renesansową attyką trójstrefową, której autorem był prawdopodobnie Giovanni Maria Mosca pochodzący z Padwy, nazywany również Padovano.

Na ścianie południowej ratusza znajduje się herb miasta i zegar słoneczny wykonany w 1958 r. przez Tadeusza Przypkowskiego w technice sgraffito.

W ratuszu mieści się oddział Muzeum Okręgowego, Urząd Stanu Cywilnego, w podziemiach klub "Lapidarium". Obok wieży ratuszowej znajduje się wyjście z Podziemnej Trasy Turystycznej. O godzinie 12.00 z wieży ratuszowej grany jest hejnał sandomierski.

Od strony wschodniej przed ratuszem znajduje się figura Matki Boskiej Niepokalanej pochodząca z 1776 r.

Od strony zachodniej do ratusza przylega siedemnastowieczna wieża. Przy podstawie kwadratowa, a w górnych partiach ośmioboczna zwieńczona jest ośmiobocznym chełmem o iglicą z orłem w koronie i insygniami władzy krolewskiej pochdzącym z 1809 r. W narożach umieszczono cztetry kamienne głowy symbolizujące cztery, główne stany Rzeczpospolitej.

 

Jeśli masz pytania napisz na trampbusko@gmail.com lub zadzwoń: tel kom. +48 501 672 290

Copyright © 2003-2017 by Agencja Turystyczna Tramp, Busko Zdrój. Wszelkie prawa zastrzeżone.