Muzeum-Zamek w Łańcucie

Apartament Damski - Salon Bouchera

 

Apartament Damski - był dawniej zajmowany przez księżną marszałkową Izabellę Lubomirską. Wystrój wnętrz pochodzi głównie z drugiej połowy XVIII wieku. W skład Apartamentu Damskiego wchodzą następujące pomieszczenia: Ubieralnia z Łazienką, Gabinet, Sypialnia i Salon.

 

Salon Bouchera - pierwotnie nazywany był Pokojem Paradnym. Obecna nazwa pochodzi od wiszących dawniej w tym pomieszczeniu obrazów uważanych za dzieła François Bouchera.

 
 

Salon Bouchera - wystrój pomieszczenia jest dziełem Szymona Bogumiła Zuga i Jana Chrystiana Kamsetzera. Ściany zdobi biała boazeria w stylu Ludwika XVI, której płyciny wypełnia zielona mora w bogatym snycerskim obramowaniu. Żyrandol pochodzi z poczatku XX w.

 
 

Salon Bouchera - piec (1 ćw. XIX w.).

 

Salon Bouchera - kominek (S.B. Zug, ok. 1790-1800).

 

Salon Bouchera - waza porcelanowa z monogramem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego z manufaktury w Korcu (koniec XVIII w.).

 
 

Salon Bouchera - harfa zdobiona laką i motywami chińskimi, dzieło Georges'a Cousineau, nadwornego lutnika królowej Francji - Marii Antoniny (Paryż 1789 r.).

 

Salon Bouchera - fotel w stylu Ludwika XVI z oryginalnym obiciem gobelinowym (Francja ok. 1780 r.), na sztalugach portret Julii z Potockich księżnej Lichtenstein, pędzla Anny Rajeckiej de Gault de Saint-Germain (I poł. XIX w.).

 

Salon Bouchera - szkło polskie, saskie i angielskie (XVIII-XIX w.).

 

Salon Bouchera - alabastrowa waza z przykrywą zdobiona szlakiem z liści lauru i plastycznymi uchwytami w kształcie baranich głów. Lekko wysklepiona przykrywa z uchwytem w kształcie szyszki zdobiona jest liśćmi akantu i lauru (Włochy, XVIII/XIX w.).

 

Salon Bouchera - obraz Gottlieba Schiffnera "Stado".

 
 

Salon Bouchera - obraz Gottlieba Schiffnera "Grób J.J. Rousseau na Wyspie Topolowej w ogrodach Ermonville".

 
 

Salon Bouchera - fortepian buduarowy (Niemcy, ok. 1810 r.).

 
 

Salon Bouchera - dekoracje z suszonych kwiatów i liści.

 
 

Salon Bouchera - intarsjowane mozaiki parkietowe wykonane w latach 1830-1835 według projektów Karola Chodzińskiego

 
 

Salon Bouchera - intarsjowane mozaiki parkietowe wykonane w latach 1830-1835 według projektów Karola Chodzińskiego

 

 

Jeśli masz pytania napisz: trampbusko@gmail.com

Copyright © 2003-2023 by Ireneusz Bober. Wszelkie prawa zastrzeżone.